WELCOME! Today is October 24, 2017
KC Banner

State News & Events

IRS Form 990n


Grand Knight's Guide


Grand Knight Training


Leadership Guide


Current & Archived Issues

The Crusader


Current & Archived Issues

Submit a News Release

Major Degrees

Schedule 2017-18
09/10/17-Parkston
09/16/17-Piedmont*
09/24/17-Webster*
10/07/17-Hot Springs*
10/15/17-Hartford
11/04/17-Timber Lake*
11/05/17-Ipswich*
01/28/18-Gregory
01/28/18-SF St. Lambert
02/25/18-Chamberlain
02/25/18-Miller
03/04/18-Rapid City*
Council TBD
03/18/18-Mitchell
04/08/18-Spearfish/Sturgis*
04/15/18-Brandon*

*Tentative

Questions contact Tim Salmen

4th Degree Exemplifications

TBD

Links

State Council Programs
Seminarian Support
Forms
Desmet Province 4th Degree


The following links take you to external sites.

Supreme Knights of Columbus
Diocese of Sioux Falls
Diocese of Rapid City
USCCB
The Vatican
Mass Times
Father McGivney Guild
Broom Tree Retreat Center
Terra Sancta
The Sioux Spiritual Center
SD Special Olympics



District Deputies for 2016-17


DD Leslie Leichtnam - District 1
Council #8811 Beresford, Msgr. Delahoyde (meets 2nd Wednesday)
Council #10266 Centerville, Good Shepherd (meets 1st Sunday)
Council #10328, Vermillion, St. Agnes (meets 2nd Monday)
Council #11315, Jefferson, St. Peter (meets 2nd Sunday)
Council #11808 Wakonda, St. Patrick’s (meets 3rd Sunday)

DD Dan Johnson - District 2
Council #6605, Sioux Falls, Little Flower (meets 1st Wednesday)
Council #8984, Canton, Father Regan (meets 2nd Thursday)
Council #13302, Sioux Falls, St. Lambert (meets 1st Thursday)
Council #13400, Split Rock, Brandon/Garretson (meets 2nd Thursday)
Council #15748, Sioux Falls Holy Spirit (meets 1st Thursday)


DD Don Munson - District 3
Council #815, Sioux Falls, Marquette (meets 2nd Tuesday)
Council #8563 Lennox, Father Bernard Weber (meets 2nd Sunday)
Council # 12617, Sioux Falls, St. Michaels (meets 1st Sunday)
Council #13835, Sioux Falls, St. Josephine Bakhita (meets 3rd Sunday)
Council #16017, Sioux Falls, Katherine Drexel (meets 7pm)
Council #16230, Tea, St. Nicholas(meets 3rd Tuesday)


DD Doug Bierschbach - District 4
Council #1686, Elkton, Father Sheehan (meets 1st Monday)
Council #2977, Madison, St. Thomas Aquinas (meets 3rd Monday)
Council #3640 Brookings, St. Francis Xavier (meets 2nd Monday)
Council #5029, Flandreau, Big Sioux (meets 1st Sunday)
Council #6668, Ramona (meets 3rd Sunday after Mass)
Council #15457 Brookings Newman Center, St. Pius XII (meets 2nd Monday)


DD Dave Manning - District 5
Council #859, Watertown, Cretin (meets 1st Tuesday)
Council #1720, Milbank, Albert Gilbert Hess (meets 1st Tuesday)
Council #4133, Sisseton (meets 1st Tuesday)
Council #4903, Waubay-Webster, Lady of the Lakes (meets 3rd Monday)
Council #7433, Clear Lake, St. Mary's (meets 2nd Monday)


DD Scott Kram - District 6
Council #820, Aberdeen (meets 2nd & 4th Tuesday)
Council #7681, Britton-Hecla, Father Verne Neer (meets 2nd Wednesday)
Council #10546, Ipswich, Holy Cross (meets 1st Wednesday)
Council #11068, Bowdle, Fr. Owen Klapperich (meets last Wednesday)

DD Jerome Schaefers - District 7
Council #2703, Redfield (meets 2nd Thursday)
Council #4806, Polo (meets 2nd Thursday)
Council #4813, Faulkton (meets 3rd Wednesday)
Council #4814, Miller (meets 1st Wednesday)
Council #12689, Clark (meets 3rd Monday)

DD Mark Rounds - District 8
Council #779, Huron (meets 2nd Monday)
Council #1525, Woonsocket, Eudes (meets 4th Wednesday)
Council #3527, Desmet, Father William Logan (meets 1st Monday)
Council #7768 Artesian St. Charles (meets 2nd Wednesday)
Council #8486, Howard, Father Sikkes (meets 3rd Wednesday)


DD Greg Boggs- District 9
Council #9375, Salem, St Mary's (meets 3rd Wednesday)
Council #10130, Bridgewater, St. Stephan's (meets 1st Thursday)
Council #10296, Montrose-Humboldt, St. Ann's (meets 4th Thursday)
Council #11739, Hartford, St. George (meets 3rd Monday)


DD John Cihak- District 10
Council #1536 Yankton, Marty (meets 1st Tuesday)
Council #4002 Tyndall, Bon Homme (meets 1st Monday)
Council #12526, Idylwilde/Freeman, Fr. Deragish (meets 3rd Sunday)

DD Collin Newton- District 11
Council #1079, Mitchell, Maher (meets 2nd Monday)
Council #1772, Parkston, Father Dahlmann’s (meets 2nd Sunday)
Council #15817, Alexandria (meets 2nd Tuesday)
Council #15970, Stickney, St. Mary's of Stickney (meets 2nd Wed, 9pm)


DD Cletus Wiechmann- District 12
Council #1532, Gregory (meets 2nd Tuesday)
Council #2676, Wagner, Father DeSmet (meets 1st Tuesday)
Council #5695, Lake Andes, St. Mark’s (meets 2nd Monday)
Council #7039, Bonesteel-Fairfax (meets 3rd Thursday)
Council #9809, Armour, Ray Harrington (meets 1st Thursday)


DD John Stadler- District 13
Council #2708, Winner (meets 2nd Monday)
Council #2864, Chamberlain (meets 1st Thursday)
Council #3482, Kimball, Father O'Gorman (meets 4th Monday)
Council #7911, Platte, St. Peter’s (meets 1st Wednesday)

DD Pat Thompson- District 14
Council #2686, Pierre (meets 2nd Thursday)
Council #4750, Hoven St. Williams (meets 3rd Monday)
Council #5738, Highmore, Father Gorman (meets 3rd Monday)
Council #6117, Ft. Pierre, Little Flower (meets 1st Wednesday)
Council #6912, Gettysburg, Father Francis Dillon (meets 1st Monday)

DD Travis Vetch- District 15
Council #2186, Timber Lake (meets 1st Thursday)
Council #2705, Lemmon (meets 1st Wednesday)
Council #4213, Mobridge, Archbishop Brady (meets 2nd Monday)
Council #6537, Eagle Butte, All Saints (meets 3rd Monday)

DD James Begeman- District 16
Council #2679 Philip (meets 3rd Monday)
Council #4077, Mission (meets 3rd Tuesday)
Council #5841 Martin St. Martin (meets 2nd Thursday)
Council #11075 Wall, St. Patrick (meets 1st Saturday)
Council #9762, Ellsworth AFB (inactive)

DD Philip Thompson- District 17
Council #1489 Rapid City, Our Lady of Perpetual Help (meets 2nd Tuesday)
Council #4984 Custer, St. Brendan's (meets 3rd Tuesday)
Council #6137, Hot Springs, Holy Family (meets 4th Monday)
Council #7079, Piedmont, Our Lady of the Black Hills (meets 1st Thursday)
Council #8025, Rapid City, St. Therese (meets 2nd Monday)
Council #8844, Rapid City, Blessed Sacrament (meets 1st Tuesday)

DD John Usera- District 18
Council #703, Lead, Black Hills (meets 3rd Sunday)
Council #6251, Spearfish, Father Szalay (meets 1st Monday)
Council #6275, Belle Fourche, Msgr. James Walsh (meets 1st Wednesday)
Council #6333, Deadwood (meets 2nd Sunday)
Council #6341, Sturgis, Columban (meets 1st Tuesday)
Council #13088, Newell, Divine Shepherd (meets 3rd Wednesday)